![486390_410493235690432_1503518939_n 486390_410493235690432_1503518939_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiud7dcsQ70Z-pqYHoAjQpFwhxhh4mujKzO9sqmfj16JJvB2Tw6FyM77cWrnZrShP0kOdzvhe8rbHr1fMsufAj8kPzXkZnTUz2gZdLZILUmRiQaInAwmKq7v3V_AabUV8vjuxBa6o05VkM/s640/486390_410493235690432_1503518939_n.jpg)
Ο Άγιος Βλάσιος ή Άγιος Βλάσης, είναι είναι ένα χωριό του Νομού Ηρακλείου Παλαιότερα υπαγόταν στις Βασιλειές, όταν ακόμα οι τελευταίες ήταν κοινότητα.
Βρίσκεται σε υψόμετρο 260 μ. Η απόσταση από το Ηράκλειο είναι 12,7 χλμ. νοτιότερα του χωριού Βασιλειές, έχει 228 κατοίκους. Κεντρικός ναός του είναι ο Άγιος Βλάσιος, στον οποίο οφείλει και το όνομά του. Πανηγυρίζει στις 11 Φεβρουαρίου.
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ - ΑΝΤΩΝΗΣ ΓΕΝΝΑΡΑΚΗΣ
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου