Κύριοι, κύριοι Υπουργοί,
Το ελληνικό ελαιόλαδο παρουσιάζει μεγάλο γευστικό πλούτο, λόγω των ποικιλιών αλλά και των ιδιαιτεροτήτων των ελαιοκομικών ζωνών της χώρας μας. Ο διεθνής καταναλωτής πρέπει να εξοικειωθεί με αυτό. Η ελληνική παραγωγή είναι πλεονάζουσα, αλλά η αδιάθετη ποσότητα εξάγεται σε χύμα μορφή σε άλλες χώρες.
![To ελληνικό ελαιόλαδο πάει Χρηματιστήριο | Fortunegreece.com](https://www.fortunegreece.com/wp-content/uploads/2013/11/19/%CE%95%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%BF-%CE%95%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%82.jpg)
Λιγότερο από το 20% τυποποιείται για εξαγωγή και ως εκ τούτου, δυστυχώς, η διείσδυσή του στις αγορές του εξωτερικού και η αναγνωρισιμότητά του είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο, συγκριτικά με άλλων χωρών.
Με δεδομένα όλα τα παραπάνω,
Ερωτώνται οι κ. κ. Υπουργοί:
Θα μεριμνήσετε για το ως άνω θέμα της προώθησης της τυποποίησης, αφού η συσκευασία και το «ύΓαηάίπβ» του ελαιολάδου, παίζουν τεράστιο ρόλο στη διεθνή διάθεση και προώθησή του, γεγονός που είναι τεράστια πρόκληση για πολλούς μικρούς παραγωγούς;
Ο ερωτών Βουλευτής
Κυριάκος Βελόπουλος
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου