(Στον ιστορικό οικισμό του Θερίσσου υπάρχουν δυο δίκλιτοι ναοί του 16ου αιώνα. Ο ναός της Παναγίας και της Αγίας Αικατερίνης, σχηματίστηκε με την προσθήκη κλίτους στο μονόχωρο αρχικό, όπως και ο διπλός ναός του Αγίου Γεωργίου(1538) και Αγίου Χαραλάμπους.
![]() |
Πρόκειται για χαρακτηριστικούς ναούς του τέλους της Βενετοκρατίας στην ευρύτερη περιοχή της Κυδωνίας). Πρόκειται για έναν δίκλιτο,καμαροσκέπαστο, βυζαντινό ναό, αφιερωμένος στον Άγιο Γεώργιο και στον Άγιο Χαράλαμπο. Ο τοιχογραφικός διάκοσμος δεν σώζεται σε καλή κατάσταση.
(δεν έχει τοιχογραφικό διάκοσμο)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου