Σήμανση και καθαρισμός μια εξαιρετικής Γεωδιαδομής με σπάνια βιοποικιλότητα και μοναδικούς γεωλογικούς σχηματισμούς.
Η Γεωδιαδρομή 15είναι μια από τις ποιο σημαντικές γεωδιαδρομές , λόγω του ότι περιλαμβάνει γεώτοπους εξαιρετικής σημασίας. Η γεωδιαδρομή ξεκινάει δυτικά της Μονής Τοπλού, διασχίζει το φαράγγι και επιστρέφει από την κορυφογραμμή στο σημείο από όπου ξεκίνησε.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAlrwuiVzmPPRVcEnAp8yuw72IEnlO8hXbZofRYeNbh6ICjaNMlHw_tXZ6s1Lh3nkyrIeGYmCCEMFlWso798awImQUlSqlWrMOWnEybqBgNvmoybumOO490ALd_qX6qmRh0nhXpcXywe59/s640/119294487_2667463313507648_5509680144392746907_o.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgg0f_YaSMUPJ6Ife2CgnHvG1D4VvJ-RndQp1Fz5jxkB92BqSXG0DoC8hxPsdPCJsUD1g8CR4T3ceZyY7pPFwCaCymLi9fmvVolDmG-H9P64NFzT4kspyVpOnqxxYOyRk0hDUM2pzHqQ1Kg/s640/119219025_2667461536841159_5892961231912422226_o.jpg)
Σε όλο το μήκος της διαδρομής το τοπίο είναι πανέμορφο και ο επισκέπτης μπορεί να δει ενδημικά είδη φυτών όπως η ενδημική Carlina diae, απολιθώματα αλλά και μοναδικές διαβρωσιγενείς μορφές τις ονομαζόμενες «Ταφόνι». Επίσης στις μικρές λίμνες που σχηματίζονται στο φαράγγι αξίζει να παρατηρήσει κανείς την Ποταμοχελώνα (Mauremys rivulata).
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhmADroJPigvR1PtsCs4cb8wy2Vi5SWCHsGBA-LR6kK8sErPFY5lPoyJUoUuj9jP6clE1BpnpGy8HQkbJyLZ6E3a_WiaXBpGcijK8hXikvtRp8NTOf9FAseUogpVNuT7jNtfVDVNrQDWv47/s640/119217698_2667461293507850_7429372783537650524_o.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh_ILa7T8BdqcxrTN3c3s6xHS3OoBeNxNYt8mdFAKnYkCP6sl9uMVHGiUv5Daae6jl3grEH8tFTrnjetWJ2D_AwAVQcIioiTXqwl6o-8Y5mU8FZeLFD7XP7RIvYOIoZPixR7w_4hwAppNq7/s640/119202899_2667462056841107_3412508984592699857_o.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAlrwuiVzmPPRVcEnAp8yuw72IEnlO8hXbZofRYeNbh6ICjaNMlHw_tXZ6s1Lh3nkyrIeGYmCCEMFlWso798awImQUlSqlWrMOWnEybqBgNvmoybumOO490ALd_qX6qmRh0nhXpcXywe59/s640/119294487_2667463313507648_5509680144392746907_o.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgg0f_YaSMUPJ6Ife2CgnHvG1D4VvJ-RndQp1Fz5jxkB92BqSXG0DoC8hxPsdPCJsUD1g8CR4T3ceZyY7pPFwCaCymLi9fmvVolDmG-H9P64NFzT4kspyVpOnqxxYOyRk0hDUM2pzHqQ1Kg/s640/119219025_2667461536841159_5892961231912422226_o.jpg)
Σε όλο το μήκος της διαδρομής το τοπίο είναι πανέμορφο και ο επισκέπτης μπορεί να δει ενδημικά είδη φυτών όπως η ενδημική Carlina diae, απολιθώματα αλλά και μοναδικές διαβρωσιγενείς μορφές τις ονομαζόμενες «Ταφόνι». Επίσης στις μικρές λίμνες που σχηματίζονται στο φαράγγι αξίζει να παρατηρήσει κανείς την Ποταμοχελώνα (Mauremys rivulata).
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhmADroJPigvR1PtsCs4cb8wy2Vi5SWCHsGBA-LR6kK8sErPFY5lPoyJUoUuj9jP6clE1BpnpGy8HQkbJyLZ6E3a_WiaXBpGcijK8hXikvtRp8NTOf9FAseUogpVNuT7jNtfVDVNrQDWv47/s640/119217698_2667461293507850_7429372783537650524_o.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh_ILa7T8BdqcxrTN3c3s6xHS3OoBeNxNYt8mdFAKnYkCP6sl9uMVHGiUv5Daae6jl3grEH8tFTrnjetWJ2D_AwAVQcIioiTXqwl6o-8Y5mU8FZeLFD7XP7RIvYOIoZPixR7w_4hwAppNq7/s640/119202899_2667462056841107_3412508984592699857_o.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου