Πρόκειται για έναν μικρό οικισμό 44 χιλίομετρα απο το Ηράκλειο με 115 κατοίκους.
Βρίσκεται σε υψόμετρο 450 μέτρα.
Στην Αγία Παρασκευή διατηρείται η παράδοση ότι κάποιος από την οικογένεια Χούρδου των Σφακίων εγκαταστάθηκε στη θέση του σημερινού οικισμού, σε ακαθόριστο χρονικό διάστημα. Ήταν γνωστό με την ονομασία Μετόχι Χούρδου ή Μάντρα του Χούρδου. Λίγο μετά, έφτασε και άλλος Σφακιανός, ο Χούλης, και εγκαταστάθηκε στο εν λόγω Μετόχι. Οι απόγονοι των προαναφερθέντων ανδρών ονομάζονται Χουρδάκηδες και Χουλάκηδες. Αργότερα οικοδομήθηκε ο ναός της Αγίας Παρασκευής, της οποίας το όνομα δόθηκε και στο σημερινό χωριό.
![3600_419192558153833_1460730789_n 3600_419192558153833_1460730789_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjMoUgEcwswH_Esv4x2tHBHcEJ4wpkdwwL4vLmHBtgrnY4l-XFAKcmVLiFP3g-XRQ2-r0zLwnLN5S6gzotX3xDjMCdqZXBfJ8pJkE5cvzDPu1k3uGqclJzOszHCd9fOuGuo1kSyWIgda4vm/s640/3600_419192558153833_1460730789_n.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου