Το Χουμεριάκο είναι χωριό του Δήμου Αγίου Νικολάου (δημοτική ενότητα Νεάπολης). Βρίσκεται στους πρόποδες του βουνού "Κατσόματος" και έχει 273 κατοίκους (2001). Οι κάτοικοι του χωριού ασχολούνται κυρίως με τη γεωργία.
![603310_428037580602664_1989586366_n 603310_428037580602664_1989586366_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjji6qAH6HDSkQiDjtthtbWSFbu3zeyhXCwxByiTzvccBFDpcVYbhEVBryxGJmEsxEpqrIpYt82qlnvuFz0uvhZFEAjhTKh6Umq9ijVSeS_8zZoS7aWXix-XQ31ufAGiy484moaWqwYBwBF/s640/603310_428037580602664_1989586366_n.jpg)
Στο κέντρο του χωριού υπάρχουν παραδοσιακά καφενεία, χώροι για φαγητό και μικρά μπακάλικα. Σημαντικό μνημείο του χωριού θεωρείται η "Ρομάνα Πορτέλα", είσοδος οικίας βενετσιάνικης αρχιτεκτονικής. Χτίστηκε από τους Ενετούς και προσδιορίζει την κατοικία κάποιου άρχοντα της εποχής.
Στην είσοδο του χωριού απ' τη Νεάπολη βρίσκεται η βρύση του Αγίου Γεωργίου (1877)
![249933_428037840602638_1776170365_n 249933_428037840602638_1776170365_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhj5bFAd65MQ-Vcc0S2bHfE_nhbpBNn2upZtu9Km_3wh6a-HlK5uez3GctZLbMKz1DCVceLhfMQBfNZj18SfZXh3NliUIo-eRZgMZ78TYSqR1eJnWDUJM1EIa3p4JHIUgFrKz_8214DIGzm/s640/249933_428037840602638_1776170365_n.jpg)
![71634_428038823935873_248614139_n 71634_428038823935873_248614139_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjIXEMXrrmJzpbHlscgs0onaTJAZO8Vz3K8fDwkpCeY4R4O_-rWVNgSlUiyB0an1yZp35VWv1JhvEERHVLo95U0VtpEVDJRsg-iS56uvL3x9Br78IMWQ3FlU1Ezj3Abtz5nUd3fNXlV_w0-/s1600/71634_428038823935873_248614139_n.jpg)
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ - ΑΝΤΩΝΗΣ ΓΕΝΝΑΡΑΚΗΣ
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου