![Anogia6 Anogia6](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj7syZ_UlhHdRRYSiNcMsyQMEshZdaUbj4KkZFWsPYzTj7ILC-sWSWLaNaGEVnn50ssZpuYxTJ5AWuf3-hwrvQ9AmbxWSo5QEUfGwT9EJEK9o0fxK0Kb5REpMZ9jz3LcgswmH7XKrTMPHU/s640/Anogia6.jpg)
Στην πλατεία Λιβάδι υπάρχει η εκκλησία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, η προτομή του γιατρού και πολιτικού Βασιλείου Σκουλά και το άγαλμα του οπλαρχηγού Μιχάλη Ξυλούρη ή Χριστομιχάλη που διαδέχθηκε τον Στεφανογιάννη στην ηγεσία της Εθνικής Αντίστασης.
Έκδηλη η μουσική παράδοση στο Περαχώρι γίνεται πραγματικότητα με το πλήθος των καλλιτεχνών που διαθέτει. Νίκος Ξυλούρης, Ψαραντώνης, Σκουλάς Βασίλης, Νικηφόρος Αεράκης. Εκεί μπορεί ο επισκέπτης να ξεναγηθεί στο χώρο που ανατράφηκε και μεγάλωσε ο Άρχάγγελος της Κρήτης" Νίκος Ξυλούρης καθώς και στο Μουσείο με τα ξυλόγλυπτα του Αλκιβιάδη Σκουλά ή Γρυλιού.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου