![483243_432078453531910_796377953_n 483243_432078453531910_796377953_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_Al2g5dk9xpCW1wd-EYeTDVG3_KQVh87wdyNoP4i4ya-xcHc7y5gXQcq4SvKUGizVKd1Y01GiipQTNWyOnVnL7wooj540gs96XMC5aOUIOobsjLvwDBgWfbEh4M72NAeIBOYL11AoWM_o/s640/483243_432078453531910_796377953_n.jpg)
Ο παλιός παραδοσιακός οικισμός της Ανατολής (Παλαιά Ανατολή) χαρακτηρίζεται από τα πετρόχτιστα σπίτια (που σώζονται ως σήμερα), την παλαιά Κάτω Βρύση και τα στενά δρομάκια. Την τελευταία δεκαετία μπήκε σε πρόγραμμα αναπαλαίωσης.
Κατά τη διοικητική διαίρεση της Ελλάδας με βάση το Πρόγραμμα Καποδίστριας (1999-2011), η Ανατολή αποτέλεσε και Δημοτικό Διαμέρισμα, με συνολικά 1.738 κατοίκους (απογρ. 2001). Σε αυτό υπήχθησαν, εκτός από τον οικισμό Ανατολή (154 κάτ.), οι Αμμουδάρες (102 κάτ.), οι Καλόγεροι (135 κάτ.), η Νέα Ανατολή (1.081 κάτοικοι) και το Στόμιο (266 κάτ.)
Με το Πρόγραμμα Καλλικράτης παρέμεινε στο Δήμο Ιεράπετρας και σήμερα αποτελεί παραδοσιακό χωριό με 2 ταβέρνες, 2 καφενεία και ανακαινισμένο σχολείο.
Μετά το 1970 οι κάτοικοι της Ανατολής κατέβηκαν στον κάμπο και ίδρυσαν το συνοικισμό Νέα Ανατολή και μαζί με άλλους κατοίκους τα χωριά Στόμιο και Αμμουδάρες
Μετά το 1970 οι κάτοικοι της Ανατολής κατέβηκαν στον κάμπο και ίδρυσαν το συνοικισμό Νέα Ανατολή και μαζί με άλλους κατοίκους τα χωριά Στόμιο και Αμμουδάρες
![393072_432078590198563_683971740_n 393072_432078590198563_683971740_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjeW34SY-Cj6RVMCb7Lyhwa1dXs9idDOXmfthcw-ofPvaNEbyW4xVDwWeC48nuk01nxn5O5jLD-Vlgtijbx7dirCz0-yP7m9BvdgRekRI7lGsE0ezlgopr1JynPrCYXOZOZ2kPRtsal5IrP/s640/393072_432078590198563_683971740_n.jpg)
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
ΑΝΤΩΝΗΣ ΓΕΝΝΑΡΑΚΗΣ
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου