ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ (ΒΑΡΒΑΡΩ)
Ο Αρχάγγελος (326 κάτοικοι το 2001) είναι χωριό του Δήμου Μινώα Πεδιάδος του νομού Ηρακλείου στην επαρχία Πεδιάδας. Η θέση του είναι στην πεδιάδα του Καστελίου, νοτιοδυτικά σε μικρή απόσταση. Η απόστασή του από το Ηράκλειο είναι 37 χλμ
Ο Αρχάγγελος (326 κάτοικοι το 2001) είναι χωριό του Δήμου Μινώα Πεδιάδος του νομού Ηρακλείου στην επαρχία Πεδιάδας. Η θέση του είναι στην πεδιάδα του Καστελίου, νοτιοδυτικά σε μικρή απόσταση. Η απόστασή του από το Ηράκλειο είναι 37 χλμ
![1381502_551929824880105_1698821851_n 1381502_551929824880105_1698821851_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEih2v_at2fKRhs3fClEYE4XETKw8FrXcY00x4kkyfSNyaqA_y2-70HcQJ19uw5KJmne_V_Tpye9aiXIVYroKvf5KYleP6JUeGyfi7VYT349z_zJ_OrMjPOByuEM3rdH3mgMOMzN2hwtxhtl/s640/1381502_551929824880105_1698821851_n.jpg)
![1186350_551930088213412_793217072_n 1186350_551930088213412_793217072_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhYnJkrJNpYfvi6s8qNXTXHQt_iEHGJDJ2pbtVY4twwvozfRzZQkfP-bMxkFv8zHxl1p2k7SOyhILVCePt9kNbz-yL96v7e72rN_308oMgZZdHMl6b3J21X58QKudhLYV3S7_HvdWopul6O/s640/1186350_551930088213412_793217072_n.jpg)
![644145_551930584880029_470502706_n 644145_551930584880029_470502706_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj67zC-rybgE-uUQcxdAvaaDlOhI48wBeW_WHpe3QU354caRUnPxW2FguWFycy2ALuvKJPtttHAQMD0CiBRqGqCvkyaXOoL0zOqWlh7KDy5tR1IBNpoB99HxoBmpicp4KsE0fgVhq8c7Ibg/s640/644145_551930584880029_470502706_n.jpg)
![1235032_551929848213436_79789464_n 1235032_551929848213436_79789464_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjugNzg5efmERmsSngfSj_9gkW9UEyRPr9mfkUIX8PuZ6IWaQ6m9vh4QwuHKQ9LxZyyoqN53sM0_YgWG2LZzCxtg4MjQWqwjm3M8JbuJm3aDCZ2Jo5aB8ImxXWx8lxevxJ-ahlO-wxiv_yo/s640/1235032_551929848213436_79789464_n.jpg)
Οι κάτοικοι ασχολούνται με την ελαιοκαλλιέργεια, την καλλιέργεια αμπελιών και την οικόσιτη κτηνοτροφία. Στο κέντρο του Αρχαγγέλου βρίσκεται ο περικαλλής ναός του Μιχαήλ Αρχαγγέλου (αναφέρεται και ως ναός των Ταξιαρχών), στον οποίο το χωριό οφείλει την ονομασία του. Το χωριό πανηγυρίζει στις 8 Νοεμβρίου. Υπάρχει Δημοτικό Σχολείο.
![1379582_551930648213356_207454901_n 1379582_551930648213356_207454901_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgMwwii-qVdaO9a_jzajcf220YKbnOuqJSDhbOQbHjJJGhuM5v9hh4UhLU1nuxio3F15h6xJqxo8MzEzpGJOn3UZ84fURsEAuPXC686-W9Kv8I_1JUn_pmPxGl9U_s5SJwllLdDk1h6B-w9/s640/1379582_551930648213356_207454901_n.jpg)
Ιστορικά στοιχεία
Ο Αρχάγγελος ονομαζόταν παλαιότερα Βαρβάρω (ουδέτερο). Αυτό το όνομα οφείλεται στην εγκατάσταση Βαρβάρων στρατιωτών από το Νικηφόρο Φωκά
Το Βαρβάρω αναφέρεται στον Καστροφύλακα το 1583 (Κ95) Varvaro με 37 κατοίκους και στην τουρκική απογραφή (1671) με 5 χαράτσια ( Κρητικά Χρονικά Α,94 ).
Ο Αρχάγγελος ονομαζόταν παλαιότερα Βαρβάρω (ουδέτερο). Αυτό το όνομα οφείλεται στην εγκατάσταση Βαρβάρων στρατιωτών από το Νικηφόρο Φωκά
Το Βαρβάρω αναφέρεται στον Καστροφύλακα το 1583 (Κ95) Varvaro με 37 κατοίκους και στην τουρκική απογραφή (1671) με 5 χαράτσια ( Κρητικά Χρονικά Α,94 ).
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου