Μικρός οικισμός ο οποίος βρίσκεται ανάμεσα τους ορεινούς όγκους των βουνών της Σητείας. Μεταξύ τους δημιουργείται ένα γραφικό και απομονωμένο οροπέδιο σε υψόμετρο 700μ. Η περιοχή χαρακτηρίζεται από έντονη ορεινή ομορφιά και πλούσια βλάστηση ακόμα και το καλοκαίρι.
![a4 a4](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgCmISaPPKEaAy4CuMkZFcWcEcp68fRyFp_kWKa1w5HZpNynwCsgU9dUbjJzOPMZEfx05BCOSU9rtyAU9OqApfrsY66iBeacM94hOmAfPBudPYBvezvNyNI3OFWFhheKaZlJWQ3jz1raacA/s640/a4.jpg)
Για να φτάσουμε στον Μπέμπονα παίρνουμε τον χωματόδρομο από την Χρυσοπηγή, όπου μετά από 5 χλμ καταλήγουμε στον εγκαταλελειμμένο οικισμό. Αξίζει να θαυμάσουμε το επιβλητικό τοπίο καθώς και τους ορεινούς όγκους που υψώνονται κατά μήκος της διαδρομής.
Ο δρόμος συνεχίζει από τον Μπέμπονα και φτάνει στο διάσελο Άβγου (740μ) και από εκεί κατηφορίζει μέχρι το Καβούσι μετά από 12 χλμ σε επίσης αρκετά απαιτητικού χωματόδρομου.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου